#1 2008-02-20 20:59:43

Jolita1

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 226

Mowa ciała

Mowa ciała zdradzi więcej niż słowa.
Słowa stanowią zaledwie 25 proc. wszystkich informacji, które przekazujemy podczas rozmowy. Reszta to gesty, mimika, ton głosu. Mowa ciała ujawnia nasze uczucia, nastawienie do rozmówcy, a także cechy charakteru.

Uścisk dłoni - pierwszy znak

Sposób, w jaki podajemy dłoń na powitanie, często decyduje o tzw. pierwszym wrażeniu. Bezwładny, beznamiętny uścisk kojarzony jest z ludźmi zmanierowanymi, patrzącymi na innych z góry. Natomiast tzw."rękawica", to sygnał szczerości i uczciwości. Świadczy o przyjacielskim nastawieniu. Podawanie samych końców palców wywołuje negatywne wrażenie, jest sygnałem lekceważenia. Niemiło jest również witać z kimś, kto miażdży naszą dłoń. To uścisk agresywnych mężczyzn, twardzieli.

Postawa ciała ujawnia intencje.

Zaplecenie rąk na piersiach, skrzyżowanie nóg, oparcie o podłogę palców cofniętej stopy zdradza tzw. postawę zamkniętą. Tworzenie dystansu i bariery nie musi jednak świadczyć o niechęci do rozmówcy, często jest gestem obronnym, za którym ktoś chowa się jak za tarczą. Tak np. zachowują się ludzie mniej pewni siebie, kiedy znajdą się wśród obcych. Postawą agresywną, zastraszającą jest natomiast zakładanie rąk na biodra albo opieranie jednej ręki na biodrze, a uniesienie drugiej, tak jakby miała podpierać ścianę. Taka sylwetka mówi: "Spróbuj tylko mnie zaatakować, a pożałujesz!". Opieranie rąk o biodra nabiera innej wymowy podczas uwodzenia. Wtedy staje się gestem erotycznym. Ludzie tolerancyjni, pozytywnie nastawieni do innych przybierają w rozmowie tzw. postawę otwartą. Nogi nie są skrzyżowane, stopy stoją prosto, ciało jest zrelaksowane. Towarzyszą temu gesty ukazujące wnętrze dłoni - to symbol, że nie ma się nic do ukrycia. Uwaga: otwartą postawę ciała można wytrenować. Wystarczy trzymać się prosto, oddychać pełną piersią, ręce trzymać swobodnie, a twarz ozdobić pogodnym uśmiechem.

Gestykulacja odkrywa myśli.

Osoba zdenerwowana i niepewna siebie stale porusza rękami: bębni palcami po stole, bawi się pudełkiem zapałek, skubie niewidoczne nitki albo splata i rozplata dłonie. Rozłożone ręce pokazują bezradność, uniesione w górę są symbolem poddania się, a przyciśnięte do serca - wyznaniem szczerości i otwartości. Drapanie się po szyi to sygnał wątpliwości lub niepewności, charakterystyczny dla osoby mówiącej: "Jeszcze nie wiem, czy się z tobą zgadzam". A gdy ktoś drapie się po twarzy i jednocześnie mówi o współczuciu i zrozumieniu, gest ten zdradza nieszczerość jego słów. Dyskretne pocieranie nosa, oka lub ucha można też odczytać jako: "Mam nadzieję, że to nie wyjdzie na jaw". Gdy zachowuje się tak osoba słuchająca, to jakby mówiła bez słów: "Nie wierzę ci, to wierutne kłamstwa!". Pocieranie ucha często wyraża również zniecierpliwienie i znudzenie, to znak, że ktoś ma dość słuchania i chce zabrać głos. Gładzenie się po brodzie świadczy o ocenianiu sytuacji, zastanawianiu się, podejmowaniu decyzji. Jeśli po skończonym masowaniu podbródka rozmówca odchyla się do tyłu i krzyżuje ramiona, to znak, że jego opinia jest negatywna. "Strażnik ust", czyli zasłanianie ust dłonią, to najbardziej wyraźny sygnał kłamstwa, próby ukrycia informacji czy odczuć.

Sposób siedzenia pokazuje emocje.

Popularna w środowisku biznesowym tzw. "amerykańska czwórka", czyli ułożenie nóg tak, że kostka stopy opiera się na kolanie drugiej nogi pokazuje chęć rywalizacji i poczucie, że ma się w zanadrzu silne argumenty. Trudnym przeciwnikiem w dyskusji jest zwłaszcza ktoś, kto tak siedząc, jeszcze zaplata ręce za głową. W ten sposób pokazuje swą nieomylność i to, że będzie twardo bronił swego zdania. By w dyskusji zrównoważyć ten gest, można pobawić się w lustro i usiąść tak samo. Albo zwrócić uwagę na coś, co znajduje się poza zasięgiem wzroku wszystkowiedzącego. Mężczyzna, który odwraca krzesło i siada na nim okrakiem, zachowuje się jak wojownik. Oparcie krzesła jest jego tarczą ochronną. Panowie dosiadający krzeseł niczym rumaków są dominujący, nierzadko agresywni, chcą zbić rozmówcę z tropu i przejąć kontrolę nad sytuacją. By rozbroić wojownika, wystarczy stanąć i spojrzeć na niego z góry. Poprzez sposób siedzenia można okazać dezaprobatę. Plecy są wtedy lekko odchylone do tyłu, noga założona na nogę, ramiona skrzyżowane. Tak zazwyczaj siadają kobiety, gdy chcą rozmówcy okazać niechęć. Najważniejszym sygnałem agresji jest jednak wyraz twarzy i zaciśnięte pięści. Zakładanie nogi na nogę świadczy o postawie obronnej, ale to także wyraźny sygnał erotyczny, chętnie stosowany przez kobiety (napięta łydka wygląda po prostu ładniej!). Podobne znaczenie ma zabawa butem, huśtanie stopą.

Offline

#2 2011-07-04 11:54:15

Anna

Gość

Re: Mowa ciała

Piszesz o mezczyznach, siadajacych na krzesle z oparciem miedzy nogami. A co, gdy tak siedza kobiety? Jest to jeden z moich ulubionych sposobow siadania.

#3 2013-10-19 08:24:34

hmm...

Gość

Re: Mowa ciała

nie wszystko co piszesz jest prawdą, bo np. noga za nogę kiedy kobieta jest w sukience to żaden gest wycofania to poprostu wygodna postawa, ręce skrzyżowane ktoś może mieć gdy jest mu zimno. Więc nie zawsze te postawy są tak jednoznaczne. Nie wierzmy  wszystkiemu w tak bezkrytyczny sposób

#4 2014-11-21 14:28:41

Julia

Gość

Re: Mowa ciała

Oczywiście, warto zauważyć, że sygnały mowy ciała należy rozpatrywać całościowo, w grupach, a nie pojedynczo. Tak, jak zdanie ma sens po całym jego przeczytaniu, a nie wyrwaniu wyrazu lub kilku z kontekstu. Np. delikatne przecieranie, dotykanie nosa oznacza kłamstwo, jednak gdy osoba ma katar nie należy tego tak odczytywać. Jeżeli chodzi o zamknięta postawę to jest to tak, że zawsze każdy powie, że mu jest wygodnie, zamknięta postawa jest postawa obronną, w której czujemy się bezpiecznie a co za tym idzie wygodnie. Gdy komuś jest zimno (warunek muszą być do tego sprzyjające warunki, mróz, brak ogrzewania itd.), to tak krzyżuje ręce, ale gdy nie ma do tego podstaw a dodatkowo krzyżuje nogi, to na pewno zamyka swoją pozycję :)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wshifm.pun.pl www.managerspeedwaya.pun.pl www.moherpowerpaintballteam.pun.pl www.lubuscyposzukiwacze.pun.pl www.flatron5on5.pun.pl