#1 2008-02-21 16:40:16

Jolita1

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 226

Szczęście

Kiedy mówimy o szczęściu, zwykle mamy na myśli jedno z trzech jego znaczeń.

Możemy je widzieć jako nieoczekiwane pomyślne zdarzenie, traf, zbieg okoliczności mogący mieć pozytywny wpływ na przyszłość lub odwracający zawisłe nad nami niebezpieczeństwo. Szczęście jawi się tutaj jako dar od losu (mówimy: Miałem szczęście, Spotkało mnie szczęście), jest czymś zewnętrznym, co nas spotyka bez żadnej naszej zasługi. Takie szczęście jest wartością dodatkową, szansą do wykorzystania.

Drugie znaczenie przypisane jest silnym, intensywnym emocjom związanym z jakimś spełnieniem, dotarciem do celu, zdobyciem czegoś upragnionego czy otrzymaniem niespodziewanego daru. Dotyczy jakiegoś szczegółu, fragmentu życia. Szczęście jest tutaj odczuciem, wiąże się z doznawaniem dogłębnej radości, euforii, uniesienia, błogości (Przebiegła mnie fala szczęścia). Przenika całe nasze jestestwo. W skrajnych przypadkach może dawać odczucie zanikania granic, całkowitej integralności przeżywania. To stan bardzo atrakcyjny, ale podlegający nieuchronnej dynamice - to, co się szybko wznosi, szybko opada. Intensywność doznania osiąga szczyt, po czym rozprasza się. Sytuacja, która je wywołała, powszednieje. Pozostaje tęsknota za utraconym stanem iluzorycznej pełni.

Tak właśnie powszechnie kojarzone jest szczęście - z pomyślnością, powodzeniem, przyjemnością doznań. Wydaje się być czymś lekkim, radosnym i... niestety, ulotnym. Jak w wierszyku z pamiętnika:


Szczęście robaczkiem jest świętojańskim,
Zadrży, zabłyśnie i znika.
Człek za nim goni, już ma go w dłoni,
A ono... ciągle umyka.

Tymczasem nasza tęsknota za szczęściem domaga się jego trwałości.

Trzecie znaczenie szczęścia dotyczy stanu obejmującego całą aktualną sytuację życiową. Można by rzec, że to mój stosunek do tego, co mam czy co jest mi dane (Jestem szczęśliwy). Zawiera w sobie i integruje wymiar racjonalny, emocjonalny i duchowy. Widzę całą moją rzeczywistość w jej skomplikowaniu i zmienności, odczytuję jej sens, akceptuję, buduję swoją rolę na tej scenie zgodnie ze swoimi aktualnymi możliwościami i czerpię spokojną radość z jej niekoniecznie bezkolizyjnego wypełniania.

Offline

#2 2008-02-21 16:41:24

Jolita1

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 226

Re: Szczęście

10 przykazań szczęścia




Człowieku, nie jesteś stworzony ani dla produkcji, ani dla przemysłu, ani dla konta w banku - jesteś stworzony aby być szczęśliwym człowiekiem.


Istniejesz dla dobra i radości, byś umiał się śmiać i śpiewać, żyć w miłości. Masz obdarzać szczęściem tych, którzy cię otaczają.


Przecież jesteś stworzony na obraz Boga - który jest miłością. Otrzymałeś ręce, żeby dawać, serce, które ma kochać i dwoje ramion, mających objąć drugiego człowieka braterskim uściskiem.


Żaden inny dzień, jak właśnie dzisiejszy jest Ci dany, żeby żyć, radować się i być zadowolonym. Jeśli dzisiaj nie żyłeś jak człowiek, zmarnowałeś dzień.


ŻYJ DNIEM DZISIEJSZYM!


Z radosnym zadowoleniem możesz pomyśleć o dobrym - wczorajszym dniu oraz pomarzyć o pomyślnym załatwieniu spraw dnia jutrzejszego. Ale nie możesz zagubić siebie we "wczoraj" albo w "jutro".


Wczoraj przeminęło bezpowrotnie, a jutro dopiero nadejdzie. Dzisiaj - to jedyny dzień. Twój dzień. Uczyń go najlepszym dniem twojego życia.


Czy potrafisz cieszyć się kwitnącym kwiatem, pięknem przyrody lub uśmiechem, bawiącym się dzieckiem? Jeśli tak - jesteś bogatszy i szczęśliwszy od milionera, który chociaż tyle posiada a jeszcze więcej może kupić, niczym nie cieszy się naprawdę, gdyż bogactwo uczyniło go swoim niewolnikiem.


Nie bogactwo czyni człowieka bogatym, lecz radość.


Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.southparkuni36.pun.pl www.antybarca.pun.pl www.olimpiaursynow.pun.pl www.odk.pun.pl www.elf-bot.pun.pl