#1 2008-02-20 19:05:11

Jolita1

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 226

Pułapki zazdrości

Zazdrość motywuje do twórczych działań i wzmacnia więzi międzyludzkie. Ale gdy wymknie się spod kontroli, niszczy ludzi i związki, a nawet może doprowadzić do zbrodni.
Bywamy zazdrośni o partnerów, o to, że komuś żyje się lepiej niż nam, że ma więcej pieniędzy, więcej wie, ma lepszą pozycję społeczną czy zawodową. Na ogół jednak zazdrość uważamy za przejaw słabości. Nie chcemy się do niej przyznać w obawie, że odsłonimy się, przyznamy do jakiegoś braku.

Zazdrość ma różne oblicza. Jest taka, która pobudza do działania - na przykład chcemy być tacy jak inni. Wtedy nie ma w niej zawiści, jest tylko podziw.
Zazdrość może oznaczać, że nam na czymś lub na kimś zależy. Po uczuciu zazdrości poznajemy też, że jesteśmy zakochani. Brak zazdrości w związku świadczy o braku zaangażowania. Dlatego jej ukrywanie może być dla partnera dotkliwą karą.

Zdarza się też, że zazdrość czyni ludzi nieszczęśliwymi, odbiera radość życia. Uczucie to wtedy bardzo boli. Potrafi trawić od wewnątrz, doprowadzać do rozpaczy i zachowań, których potem żałują. Niekiedy wymyka się spod kontroli i niszczy ludzi, związki, upokarza, doprowadza do samobójstwa albo zabójstwa.

Najbardziej skrajną formą zazdrości jest zazdrość urojona nazywana zespołem Otella. Przejawia się ona podejrzewaniem partnera o notoryczne zdrady, nieustannym sprawdzaniem i kontrolowaniem jego działań. Psychiatrzy taką zazdrość zaliczają do obsesyjnych nerwic. Kiedy zazdrość staje się obsesją, doprowadza do negacji wszystkiego. Obsesyjni zazdrośnicy męczą swoich partnerów ciągłymi pytaniami, nie wierzą w nic, co od nich słyszą. Śledzą ich, zwracają uwagę na nic nieznaczące fakty. Poszukują nieistniejących kochanków. Każde działanie partnerów interpretują jako zdradę albo próbę oszukania lub zmylenia. Życie wtedy z taką osobą staje się koszmarem.

W pracy nad zazdrością dobrze jest pamiętać, że bywa przenoszona z wcześniejszych doświadczeń jakiejś straty. Powrót do źródeł daje możliwość oderwania się od spowodowanego tą stratą poczucia krzywdy. Trzeba powiedzieć, że zazwyczaj towarzyszy ono zazdrości, choć tak naprawdę to zazdrośnicy stają się krzywdzicielami. Osoby, które – gdy to sobie uświadomią – dokonują wielu pozytywnych zmian w swoim życiu. Jeżeli jesteśmy zazdrośni o partnera czy partnerkę, może nam pomóc zrozumienie, że w związku musi być przestrzeń na zaufanie, inaczej będzie on chorował. Kontrolowanie wszystkiego i wszystkich do końca jest w gruncie rzeczy niszczeniem związku, a nie wyrazem troski o niego.

Najbardziej zazdrosne stają się osoby nadmiernie angażujące się w związki, skoncentrowane na sobie i na swoich uczuciach, nie mające zainteresowań i czasu na przyjemności. Chora zazdrość jest więc ściśle związana z brakiem poczucia własnej wartości i tożsamości. Natomiast ci ludzie, którzy wierzą w siebie i czują się pewni, nie dadzą się jej zwieść.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wshifm.pun.pl www.lubuscyposzukiwacze.pun.pl www.moherpowerpaintballteam.pun.pl www.pamietnikiwampirow.pun.pl www.managerspeedwaya.pun.pl